رییس‌جمهوری اسلامی ایران  با تاكید بر پیشرفت‌های علمی در كشور گفت: امروز قلق كار فن‌آوری در همه‌ی بخش‌های مختلف به دست متخصصان كشورمان آمده است و ما امروز بسیاری از مسیرها را طی كرده‌ایم و در سرازیری پیشرفت قرار داریم.

به گزارش  واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی به نقل از(ایسنا)، دكتر محمود احمدی‌نژاد  بعدازظهر شنبه در دیدار با جمعی از اساتید دانشگاه‌های كشور با اعلام این خبر كه به‌زودی ماهواره‌ای را در مدار هفتصد كیلومتری قرار خواهیم داد، افزود: در سال گذشته توانستیم ماهواره‌ای را در مدار 250 كیلومتری قرار دهیم به‌زودی یك ماهواره بزرگ‌تر را به فضا خواهیم فرستاد كه می‌تواند یك سال در فضا كار كند و برای‌مان اطلاعات بفرستد گام بعدی ما قرار دادن یك ماهواره در مدار هفتصد كیلومتری است و گام بعدی قرار دادن ماهواره در ارتفاع هزار كیلومتری است كه از این جا به بعد موشك‌هایی كه بتوانند ماهواره را به مدار هزار كیلومتر برسانند می‌توانند آن را در مدار 35 هزار كیلومتر هم قرار دهند. در ارتفاع 35 هزار كیلومتری ماهواره با سرعت حركت وضعی زمین حركت می‌كند و می‌تواند در یك نقطه از فضا نسبت به زمین قرار بگیرد.

 

رییس قوه مجریه با بیان این كه باور من این است كه ما در مسیر پیشرفت خود از آن هزار كیلومتر كه برای قرار دادن ماهواره در فضا یك نقطه عطف محسوب می‌شود ما نیز در مسیر پیشرفت خود از این نقطه‌ی عطف عبور كرده‌ایم و در آستانه شكوفایی عظیم قرار داریم، خاطرنشان كرد: روزی كه قرار بود قراردادهای گازی و نفتی ببندیم من گفتم كه هیچ نیازی در كشور ما وجود ندارد كه متخصصان ما نتوانند آن را بسازند. اعزام انسان به فضا از آن كارهای اساسی است. دوستان ما در سازمان فضایی برنامه‌ای داشتند كه نشان می‌داد در سال 1404 ما به این موفقیت خواهیم رسید. در آن‌جا بحث شد و ما گفتیم این زمان خیلی زیاد است. به فضل الهی تا قبل از 1404 اولین ایرانی را به فضا خواهیم فرستاد.

به نقل از مرکز مطالعات وپژوهش هاى فلكى ـ نجومى